ремонт ванной.
как построить флигель
ремонтное село

Country Switcher

Перемикач мови

Xpert Access

Розробка методики соціально-психологічної підтримки адаптації учасників АТО на основі технік доказової психотерапії та впровадження її на основі моделі «навчання тренерів

У результаті бойових дій на Сході України за два роки було прикликано до лав Збройних Сил України більше 200 000 людей, з них більше 8000 отримали поранення у результаті участі в бойових діях, але ще більше кількість – брали участь у бойових діях та переживали психічні травми. Відповідно до даних міжнародних досліджень, лише у 20% осіб, які пережили травмуючу подію, розвинеться пост-травматичний стресовий розлад (ПТСР), лікування якого потребує фахових втручань (за допомогою методів першого вибору – травма-фокусованої когнітивно-поведінкової терапії або EMDR). Значно більша кількість осіб не переживатиме таких складнощів, або матиме проблеми іншого спектру: легкі та помірні депресії, розлади адаптації, ускладнені реакції втрати, слабкий контроль гніву та агресії, поведінкові проблеми тощо. Однак, і в цих випадках рекомендованими міжнародними протоколами втручання є методи когнітивно-поведінкової терапії та поведінкового тренінгу. Виклик, із яким зараз стикається Україна – це мала кількість фахово підготовлених професіоналів-психологів та соціальних працівників, які б могли використовуючи ці методи, досягти значних успіхів у подоланні вказаних вище проблем.

Учасникам АТО, навіть тим, які не зазнали психічної травми, складно швидко й успішно адаптуватися до мирного життя. Зміна цілей, ролей, стосунків, темпу життя, - все це супроводжується болісними переживаннями, погіршенням психологічного стану та зниженням рівня соціальної адаптації. Разом з тим, насторожує тенденція до стигматизації психічного стану бійців, який насправді не завжди відповідає тим моторошним прогнозам, які роблять у ЗМІ. У більшості випадків бійці мають великий запас стресостійкості, який треба лише адекватними та професійними діями відновити.

Психологічну підтримку учасникам АТО починають надавати в державних реабілітаційних центрах, активно працюють у госпіталях та в зоні бойових дій психологи-волонтери. Разом з тим, їхня допомога має фокус переважно на індивідуальній роботі (подолання ПТСР або психологічна підтримка), або якщо у груповому форматі – то із фокусом теж на загально-психологічній підтримці. Означені види робіт є досить корисними, але вкрай недостатніми, адже з одного боку, більшість бійців проходять повз госпіталі та реабілітаційні центри, й не потрапляють в поле зору, з іншого – цілісних методик групової роботи в Україні не існує (за виключенням проекту Вікторії Кочубей «Родинне коло», спрямований на роботу з родичами загиблих).

Зважаючи на описану ситуацію, вважаємо, що відповіддю на ці виклики може стати розробка і впровадження цілісної структурованої методики соціально-психологічної підтримки адаптації учасників АТО (СППА-АТО), яка має три основні характеристики: перша – вона базована на методах доказової психотерапії (КПТ); друга – вона настільки структурована і деталізована, що може бути після проходження спеціального тренінгу, засвоєна психологами та соціальними працівниками; третя – передбачає групову форму роботи й залучення родин учасників АТО, відтак дозволяє в десятки разів збільшити охоплення цільової аудиторії. Також передбачається закласти у методику можливість розширення її цільової аудиторії. Діяльність в межах проекту передбачає такі види роботи: 1) створення методики соціально-психологічної підтримки адаптації учасників АТО; 2) підготовка керівництва-посібника з описом методики; 3) розробка моделі «тренінгу для тренерів» та його проведення для 20 учасників з різних регіонів України; 4) залучення підготовлених тренерів до проведення навчання у своїх регіонах для фахівців, які працюють із військовими.

НОВИНИ:

19 березня 2016: http://ipz.org.ua/index.php/component/k2/item/374-sppaato