Програма «Діти і війна: навчання технік зцілення» розроблена на основі методу травма-фокусованої когнітивно-поведінкової терапії, яка рекомендована як метод першого вибору при лікуванні розладів, пов‘язаних із стресом і травмою (серед них і ПТСР) провідними світовими організаціями з охорони психічного здоров’я – Національним інститутом психічного здоров’я США, Національним інститутом охорони здоров’я та клінічної майстерності Великобританії.

Інститут психічного здоров’я, спільно з Українським інститутом когнітивно-поведінкової терапії (www.i-cbt.ogr.ua) та представники Міжнародного фонду «Діти і війна» (www.childrenandwar.org) двічі поспіль (11-12 жовтня 2014 року та 7-8 листопада 2015 року) провели навчання тренерів програми «Діти і війна: навчання технік зцілення». Навчання було здійснене представниками Фонду «Діти і війна» – професором Вільямом Юле (автором методики), докторами Елін Нордвік та Лорою Толмінсон за сприяння професора Дениса Угрина (керівника магістерської програми «Психічне здоров’я дітей та підлітків» Королівського коледжу Лондона).

Завдяки підтримці «Карітас Україна» та Канадсько-Української фундації вдалося зробити переклад та наукову редакцію посібника і робочого зошита, необхідних для роботи за цією програмою, і надати фахівцям доступ до них (див. сайт http://prostirnadii.org.ua на якому представлені й інші матеріали, статті й посібники для роботи з психічною травмою).

Сама програма вперше була використана у 1999 році, після землетрусів у Туреччині та Греції, і як показано, сприяла значному покращенню психічного стану дітей (Giannopoulo et al. 2006). Ця ж методика використовувалася надалі: для роботи з дітьми в притулках у Лондоні (Ehntholt, Smith, & Yule, 2005); для подолання психічних травм у дітей, які пережили цунамі в Малайзії (2004, Dr. Lai Fong Hwa); після циклону у М’янмі (2008, Dr. Charles Sim); після військових подій у Грузії 2008 року (група грузинських психологів навчалася цій програмі у Центрі кризової психології Бергена; вони довели ефективність цієї методики в своїй країні, див. Gedevanishvili, 2010); після землетрусу в Китаї 2008 року, надавалася допомога дітям і оцінювалася ефективність роботи, яка виявилася значною (Chen and colleagues, 2014); у Палестині була проведена робота з надання дітям допомоги за цією програмою, і результати, які засвідчують значне зниження симптомів депресії, ПТСР, горя, опубліковані 2012 року (Barron, Abdullah, & Smith, 2012)

Цей далеко не повний перелік країн, катастроф і наукових публікацій, засвідчує ефективність і придатність програми «Діти і війна» для використання в Україні. Також вже маємо гарні свідчення ефективності цієї методики за результатами роботи українських тренерів, які однак іще потребують узагальнення, систематизації та публікації результатів.

Переконані, що робота не лише із впровадження цієї методики, але і з масштабного дослідження її ефективності відбувалася б швидше завдяки сприянню і громадських організацій (які наразі вже активно підтримують цю роботу), і державних структур (що наразі є у перспективі, адже проведення досліджень за міжнародними стандартами потребує не лише часових затрат від дослідників і ведучих груп, але й ресурсів організаційних, фінансових та ін.)