ІНСТИТУТ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ'Я

Українського католицького університету

"Від турботи про психічне здоров'я окремої особи, родини - до більш здорового та гармонійного суспільства..."

Сертифікатний курс семінарів "Психічне здоров'я в організації"

"Будь зміною, яку ти хочеш бачити в своїй команді!"

MH@Work: Оцінка, захист та плекання психічного здоров’я та безпеки в організації

Психічне здоров’я має значний вплив на продуктивність праці. Програма створена, щоб дати можливість HR- та лінійним менеджерам отримати знання та практичні навички в галузі турботи про психічне здоров’я працівника, що можуть покращити продуктивність організації. Програма створена у відповідності до актуальних тенденцій і її метою є втілення сучасних науково-обґрунтованих підходів у даній сфері в Україні.

Чому?

Ми працюємо третину нашого часу. Психічне здоров’я має вплив на нашу працю та стосунки. Якість стосунків та атмосфери на робочому місці впливає на наше психічне здоров’я та якість життя в цілому. Програма покликана на те, щоб надати можливість небайдужим менеджерам організацій отримати знання та навички щодо питання психічного здоров’я на робочому місці, що можуть позитивно впливати на продуктивність організації в цілому та допомогти підтримати психологічну життєстійкість середнього бізнесу в Україні.
Дана програма створена у відповідності до сучасних тенденцій і ставить собі за ціль сприяти втіленню ефективних науково-обґрунтованих підходів у даній сфері в Україні. Містить інструменти турботи про себе, при взаємодії один на один, та організаційні системні стратегії та втручання.

Коли?

Дата початку
23 жовтня 2020 року
Дедлайн прийому заявок 
15 жовтня 2020 року

Для кого ця програма?​

  • HR, менеджерів, керівників з відкритим розумом і серцем, яким не байдужа культура, яку компанія створює і несе, 

  • людям, які цікавляться темою психічного здоров’я і розуміють, що воно має вплив на працю, продуктивність і добробут компанії, 

  • команд, які трансформують компанії.

Хто організовує та викладає?

Інститут психічного здоров’я Українського Католицького Університету та Український інститут когнітивно-поведінкової терапії

До викладання залучені психологи, психотерапевти з досвідом праці у HR-сфері та акредитовані викладачі методу КПТ, КПТ терапевти. 

День 1. Стресові фактори роботи, що негативно впливають на психічне здоров’я (Христина Колесник)

День 2. Можливості раннього виявлення, самодопомоги, організації підтримки на робочому місці. Стратегія впровадження програми.

Антистигматизаційна праця.(Христина Колесник)

День 1. Поширені психічні розлади та труднощі, які мають вплив на робочий процес та стосунки Олег Романчук

День 2. Програми Психічного здоров’я – публічний досвід компаній, яким вдалось. (Колесник Христина)

Планування розгортання кампанії по психічному здоров’ю в організації, (інтерв’ю і залучення менеджменту (Наталя Шпот)

День 1. Основи організаційного дизайну для впровадження політик, скерованих на підтримку здоров’я в робочому середовищі (Колесник Христина)

День 2. Організаційна культура, цінності, артефакти, які її представляють. Організаційна рефлексія культури, культурне сафарі (Марія Олійник)

День 1. Вигорання(індивідуальне і командне), міжособистісні труднощі і превенція і робота з вигоранням.(Марія Олійник)

День 2. КПТ для менеджера щодо Перфекціонізму, Прокрастинації, і що з ними робити, якщо вони заважають працювати.

Гейміфікація  як інструмент при впровадженні програм психічного здоров’я в організації(Євген Пілецький)

День 1. Нейробіологія і характер (Олександр Аврамчук)

День 2. Побудова системи комунікації в компанії, що створює культуру психічного здоров’я. Асертивність, межі, культура запитань. (Наталя Шпот)

День 1. Майндфулнес – мистецтво робити усвідомлений вибір для турботи про себе, свободи і добробуту

Досвід впровадження 8-тижневого курсу майндфулнес в компанії(кейс)(Юля Стадницька, Оля Воронська)

День 2. Тренінг вирішення проблем(КПТ)

Невідкладна психічна допомога, антисуїцидальність. (Галина Нетлюх)

День 1. Організаційна культура та лідерство. Чесноти лідера/ки, модель. Leadership based on Character, Ivey business school.

Лідерство та добробут членів команди. Взаємозв’язок чеснот та добробуту. Темна сторона лідерства.(Андрій Рождественський)

День 2. 1.Резилієнс КПТ техніка один на один з людиною

2.Інклюзивне робоче середовище (кейс) 

(Валентина Паробій, Ірина Ляховенко та Ярина Янчак)

День 1. Особистість в моделі схема-терапії  і базові потреби. Особисті цінності людини.(Ліда Романчук)

День 2. Фінансовий і психічний добробут.

Впровадження цінностей компанії в процеси- кейс

Впровадження wellbeing в корпоративне ДНК: парадигма особистого досвіду? (Олександра Грудзевич, Наталя Кияновська, Анна Толмачова)

День 1. Резилієнс на робочому місці

Резилієнс програма в організації.(Христина Колесник, Оля Воронська)

День 2. Сертифікація(учасники проекту)

kolesnyk

Христина Колесник

Лікарка, клінічна психологиня, коучиня і фахівчиная в КПТ низької інтенсивності, керівниця програми "Психічне здоров'я в організації" ІПЗ УКУ. Консультантка з питань психічного здоров’я на робочому місці. Дослідниця резилієнсу.

Марія-Олійник

Марія Олійник

коуч, психолог, КПТ-консультант. Має 12 років досвіду в управлінні. Співзасновниця агенції навчання і розвитку @MindForce.

Андрій-Рождественський

Андрій Рождественський

PhD, викладач Львівської бізнес-школи УКУ (LvBS), виконавчий директор Центру Лідерства УКУ, бізнес-консультант.

galya_1

Галина Нетлюх

фахівець Центру психічного здоров'я та травматерапії «Простір надії», КПТ-терапевт. Працює в напрямках КПТ, схема-терапія, Асистент кафедри клінічної психології УКУ.

Наталка-Шпот-2

Наталя Шпот

Викладачка управлінських та магістерських програм LvBS. Директор та тренер Львівської школи проектного менеджменту (2013 – 2017 рр.). Сертифікований коуч та гештальт-консультант. Вивчає соціо-економічний підхід до менеджменту в інституті ISEOR (Франція). Має 18 років професійного досвіду у бізнесі, зокрема в HR( DataArt, ELEKS). Автор тренінгових програми у таких компаніях як SoftServe, Intellias, Prosteer Group та консультаційних проектів з організаційного розвитку

parobiy2

Валентина Паробій

практична психологиня-консультантка(символдрама, КПТ), президентка Української асоціації когнітивно-поведінкової терапії. Ірина Ляховенко та Ярина Янчак - засновниці першого українського інклюзивного ательє Lady Di Atelier.

Ольга-Воронська

Ольга Воронська

Дипломований психолог (диплом спеціаліста здобула у Києві, а магістра у Відні), психотерапевт-інтерн Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії. Працює у відділі кадрів в міжнародній компанії, де проводить тренінги на тему розвитку стресостійкості, усвідомленості профілактики депресії та підвищенню мотивації.

фото-РО

Олег Романчук

лікар-психотерапевт, дитячий та підлітковий психіатр директор Інституту психічного здоров’я Українського Католицького Університету та Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії, засновник центру «Коло сім’ї», акредитований терапевт, супервізор та викладач у методі когнітивно-поведінкової терапії, схема-терапії, EMDR та ТРТ.

DSC_1495

Олександр Аврамчук

лікар-психолог, доцент кафедри клінічної психології УКУ.

Ліда-Романчук

Ліда Романчук

психолог, психотерапевт, керівник центру розвитку дитини «Коло сім’ї».

yulia1

Юлія Стадницька

акредитована КПТ-психотерапевтка, сертифікована MBSR інструкторка, доцентка кафедри клінічної психології Українського католицького університету, співзасновниця Центру розвитку особистості Fizis.

Євген-Пілецький

Євген Пілецький

психолог, який працює в методі когнітивно-поведінкової психотерапії, кандидат філософських наук, доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Олександра-Грудзевич-1

Олександра Грудзевич

інвестор, фінансист з 18-річним стажем, з яких 16 працювала в найбільших банках України. Фінансовий консультант. Сертифікований бізнес-тренер з фінансів для бізнесу та особистих фінансів. Засновник та тренер GO training.ua, засновник Клубу фінансово-ефективних людей (м. Київ – Львів), засновник та організатор клубу любителів бізнес-книг 5РЕВ’Ю (експрес-аналіз бізнес-книг).

Анна-Толмачова

Анна Толмачова

Сертифікований HR за версіями SHRM та СIPD (L&D) Поточна роль: HR Director, Digital Chain. Досвід: 11 років досвіду в HR в FMCG, IT, Retail в різних ролях: тренер, talent manager, HRBP, HRD Роботодавці: Coca-Cola Hellenic, Ciklum, Metro Cash & Carry, Digital Chain Діяльність: Викладач професійної школи Global HR Pro, cпікер, ментор

Наталя-Кияновська

Наталя Кияновська

досвідчений HR Менеджер, консультант, тренер автор курсу та викладач HR школи LITS. 13 років в HR Галузі, 8 з них в ІТ на посаді HR Department Manager в Softserve, а також часто є запрошеною гостею-спікером в LvBS.

Розуміти

різні стани психічного здоров’я та розладів і їх вплив на проблеми на робочому місці.

Визначати

рівень стресу працівника і пов'язані з ним ситуаці: вигорання, зміна продуктивності, абсентеїзм; володіти базовими навичками стрес-менеджменту та пошуку ресурсів.

Плекати

здорові стосунків у колективі, сприяти продуктивному розв’язанню конфліктів.

Усвідомлювати

свою роль та відповідальність щодо впровадження внутрішніх HR-інтервенцій, скерованих на турботу про психічний добробут.

Створювати

здоровий робочий “клімат” в якому зникає стигма щодо психічних розладів. Створювати психічно безпечну культуру, в якій можна обговорювати труднощі психічного здоров’я без ризику дискримінації.

Покращити

навички спостереження та уважного слухання для комунікації щодо психічного здоров’я з персоналом.

Адвокувати

вводити, інтегрувати найкращі практики для превенції(первинної, вторинної, третинної) психічних розладів. Усвідомлювати переваги психічного здоров’я та способи його підтримання серед персоналу, модель “процвітання”.

Використовувати

базові навички когнітивно-поведінкової терапії для само та допомоги в робочому процесі.

Організовувати

системні програми турботи про психологічне здоров’я працівників. Розуміти основи організаційного дизайну для впровадження ефективних політик та процедур щодо специфічних ризиків психологічної безпеки і здоров’я.

Налагоджувати

комунікацію та підтримувати працівників, що стикаються з психологічними труднощами на різному етапі проходження циклу співпраці з організацією. Створювати і розвивати формально і неформально мережу підтримки в організації.

Знати

ситуації, в яких варто скеровувати за допомогою до третіх сторін, які надають психологічні послуги з доказовою ефективністю.

Розуміти

вплив особливостей особистості та стилю лідерства, заснованого на цінностях на організаційне здоров’я.

Підтримувати

грамотність персоналу щодо тем психічного здоров’я(включно з розвитком психічного розладу, неповносправністю, розкриттям інформації, суїцидом та самоукоджуючою поведінкою, конфліктами в сім’ї).

Чому психічне здоров’я в організації важливе?

Попередній
Далі

8 модулів + сертифікаційний та підсумковий модуль(94 год)
Командна робота над проектом(понад 240 год)
Командні супервізії 1 раз на місяць(8 год)

Вартість участі в програмі:
20000 грн,
*для команд з однієї компанії є знижки,
**щодо можливості розтермінування оплати - напишіть нам для узгодження.

По закінченню програми
учасники отримають сертифікати від ІПЗ УКУ.
Тривалість: 9 місяців

Формат: онлайн-наживо(гібридний)* з можливістю часткового переходу в живе викладання за умов припинення карантинних обмежень
(або повного переходу в онлайн).
Структура - 2-денний модуль 1 раз на місяць(пт-сб):

Які є умови участі?

Для участі в програмі:
1)заповніть форму реєстрації
2)пройдіть співбесіду

Форма реєстрації:

Квитки

можна придбати тут:

Контакти керівниці програми

Колесник Христини
khrystyna.ko@gmail.com

Контакти

79011 Львів
вул. Іл. Свєнціцького, 17
офіс 044

+38 093 825 41 35

olesjalu4ik@gmail.com

ІПЗ © 2017
Інститут психічного здоров'я
Український католицький університет

ІНСТИТУТ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ'Я

Українського католицького університету

"Від турботи про психічне здоров'я окремої особи, родини -
   до більш здорового та гармонійного суспільства..."

Сертифікатний курс семінарів "Психічне здоров'я в організації"

"Будь зміною, яку ти хочеш бачити в своїй команді!"

MH@Work: Оцінка, захист та плекання психічного здоров’я та безпеки в організації

Психічне здоров’я має значний вплив на продуктивність праці. Програма створена, щоб дати можливість HR- та лінійним менеджерам отримати знання та практичні навички в галузі турботи про психічне здоров’я працівника, що можуть покращити продуктивність організації. Програма створена у відповідності до актуальних тенденцій і її метою є втілення сучасних науково-обґрунтованих підходів у даній сфері в Україні.

Для кого: 

HR-менеджерів, лінійних менеджерів.

Хто організовує:

Інститут психічного здоров’я Українського католицького університету у партнерстві з Українським інститутом когнітивно-поведінкової терапії.

Хто викладає:

психологи, психотерапевти з досвідом у HR-сфері та акредитовані викладачі методу когнітивно-поведінкової терапії - сучасного наукового доведеного методу. 

Коли:

Початок: 24-25 січня 2020 Кінець: 18-19 червня 2020

“Поширені психічні розлади та труднощі, які мають вплив на робочий процес та стосунки”

“Стрес, стрес-менеджмент, вигорання та стратегії допомоги в організації”

“Вплив особистості та лідерства на організаційне здоров’я”

“Здорові стосунки як основа корпоративної культури”

“Основи організаційного дизайну для впровадження політик, скерованих на підтримку психічного здоров’я на робочому місці”

 “Захист проекту та сесія питань-відповідей”

Календар програми

За цією URL-адресою можна отримувати доступ до цього календаря з веб-переглядача

Календар програми

за цією адресою можна отримати доступ до цього календаря з інших додатків у форматі iCal

oleh3

Олег Романчук

galya_1

Галя Нетлюх

DSC_1495

Олександр Аврамчук

Ліда-Романчук

Ліда Романчук

IMG_9211

Христина Колесник

Розуміти

різні стани психічного здоров’я та розладів і їх вплив на проблеми на робочому місці.

Визначати

рівень стресу працівника і пов'язані з ним ситуаці: вигорання, зміна продуктивності, абсентеїзм; володіти базовими навичками стрес-менеджменту та пошуку ресурсів.

Плекати

здорові стосунків у колективі, сприяти продуктивному розв’язанню конфліктів.

Усвідомлювати

свою роль та відповідальність щодо впровадження внутрішніх HR-інтервенцій, скерованих на турботу про психічний добробут.

Створювати

здоровий робочий “клімат” в якому зникає стигма щодо психічних розладів. Створювати психічно безпечну культуру, в якій можна обговорювати труднощі психічного здоров’я без ризику дискримінації.

Покращити

навички спостереження та уважного слухання для комунікації щодо психічного здоров’я з персоналом.

Адвокувати

вводити, інтегрувати найкращі практики для превенції(первинної, вторинної, третинної) психічних розладів. Усвідомлювати переваги психічного здоров’я та способи його підтримання серед персоналу, модель “процвітання”.

Використовувати

базові навички когнітивно-поведінкової терапії для само та допомоги в робочому процесі.

Організовувати

системні програми турботи про психологічне здоров’я працівників. Розуміти основи організаційного дизайну для впровадження ефективних політик та процедур щодо специфічних ризиків психологічної безпеки і здоров’я.

Налагоджувати

комунікацію та підтримувати працівників, що стикаються з психологічними труднощами на різному етапі проходження циклу співпраці з організацією. Створювати і розвивати формально і неформально мережу підтримки в організації.

Знати

ситуації, в яких варто скеровувати за допомогою до третіх сторін, які надають психологічні послуги з доказовою ефективністю.

Розуміти

вплив особливостей особистості та стилю лідерства, заснованого на цінностях на організаційне здоров’я.

Підтримувати

грамотність персоналу щодо тем психічного здоров’я(включно з розвитком психічного розладу, неповносправністю, розкриттям інформації, суїцидом та самоукоджуючою поведінкою, конфліктами в сім’ї).

Чекаємо Вас 24 січня 2020 о 9:30 за адресою Львів, вул.Іларіона Свенціцького 17,  Інститут Психічного здоров’я. 

Чому психічне здоров’я в організації важливе?

Попередній
Далі

По закінченню програми
учасники отримають сертифікати.
Тривалість: 6 місяців

Формат: 2-денний модуль(пт-сб) 1 раз на місяць
Навчальні години:  9:30-16:30
Дата початку - 24 січня 2020 року

Для участі в програмі:
1)заповніть форму реєстрації
2)пройти співбесіду

Дедлайн прийому аплікаційних
заявок - 17 січня 2020 року
Вартість участі в програмі: 15000 грн

Квитки

можна придбати тут:

Контактна особа:

Колесник Христина,

 k.kolesnyk@ucu.edu.ua,

+380934865165

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Контакти

79011 Львів
вул. Іл. Свєнціцького, 17
офіс 044

+38 093 825 41 35

olesjalu4ik@gmail.com

ІПЗ © 2017
Інститут психічного здоров'я
Український католицький університет