Майндфулнес-орієнтована когнітивна терапія ( МОКПТ) – це підхід для вирішення психологічних труднощів людей, що з’єднує концепцію усвідомленості (mindfulness) з ідеями когнітивно-поведінкової психології. Сьогодні програма визнана на офіційному рівні в якості ефективного засобу терапії, рекомендується National Institute for Clinical and Health Excellence (NICE) в Британії.
Основна мета MОКПT – звільнити людей від схильності автоматично реагувати на думки, емоції, події життя. Програма довела свою ефективність при депресіях, підвищеній тривожності, синдромі хронічної втоми, безсонні, порушеннях харчової поведінки та ін. Ядром програми є освоєння навичок усвідомленості шляхом адаптованих технік медитації (mindfulness meditation).
Перша половина курсу спрямована на навчання спостереженню за внутрішніми процесами, їх усвідомленню й дослідженню їх динаміки. Безпосереднє усвідомлення процесів, що протікають в тілі, вважається «дверима в теперішній момент» і першим кроком до спостереження за думками та емоціями.
У другій половині програми акцент робиться на навчанні застосуванню навичок в ситуаціях повсякденного життя.
У 2000 році було проведено перше дослідження ефективності програми. За опублікованими даними (Teasdale et al. 2000) для пацієнтів, які пережили 3 і більше епізодів депресії, терапія за допомогою майндфулнес знижує вдвічі ризик ще одного нападу (рецидив пережили 66% пацієнтів, які пройшли звичайний курс терапії, і тільки 37% учасників програми МОКПТ) .
У 2004 році результати першого дослідження були підтверджені (Ma & Teasdale): 78% рецидивів у випадку звичайної терапії і 36% рецидивів для учасників програми, для осіб з 3 і більше епізодами.
Віллем Кюкен (Willem Kuyken) з колегами встановив, що програма МОКПТ дає такий же ефект, що і прийом курсу антидепресантів.
Програмою даного курсу передбачено 8 сесій по 2 години кожна (загалом вісім тижнів) у затишній атмосфері невеликої групи (10-14 осіб).
067 766 90 83 – Юлія, 067 772 73 22 – Олена; mindfulness@ipz.org.ua реєстрація: http://goo.gl/forms/BmhA1cR5W8